Šefšaouen – andaluský šarm v drsném Rífu

 

Hodinu jízdy od Tetuánu dechberoucí krajinou Rífu se nachází Šefšaouen. Ten vznikl v 15. století jako malá vesnička, která měla poslání, a to pomocí vysokých hradeb a znalosti drsného Rífu bránit proti portugalským útokům severní Maroko v době, kdy pod jejich kontrolu spadal přístav v Ceutě. Šlo hlavně o obchod – nehostinný Ríf byl jedinou cestou, jak se z přístavních měst jako Tanger dostat do královského Fesu. Městečko se opravdu ubránilo a Portugalci se dál do vnitrozemí Maroka nikdy nedostali.

Přesto má Šefšanouen, jehož název pochází z berberského Išauoen čili dva kozí rohy evropský nádech, podobně jako Tetuán. Na rozdíl od Tetuánu je ale městečko zbarveno do modrobíla a modré zbarvení domů s úzkými uličkami. Právě proto si Šefšaouen vysloužil přezdívku modrá perla.

Šefšaouen byl křesťanům nepřístupný až do dvacátého století. Jenom málo cestovatelům se podařilo v přestrojení dostat dovnitř hradeb a nejeden z nich skončil po odhalení velice zle – pár cestovatelů tak za svojí zvědavost zaplatilo vlastním životem.

Když se ve dvacátém století nakonec Šefšaouen zpřístupnil všem bez ohledu na náboženské vyznání, jazykovědci přišli na zajímavou věc: místní židovská komunita si tady zachovala původní jazyk své domoviny, středověkou kastílštinu, která ve Španělsku zanikla s odchodem Židů.

Dnešní město má přes 35 tisíc obyvatel a původními hradbami obehnaná vesnička je pouze jedna z jeho mnoha čtvrtí. Pokud si v Šefšaouenu ráno přivstanete, můžete se kochat výhledem na východ slunce z kopce naproti lokalitě Ras el Ma ve východní části starého Šefšaouenu. Za návštěvu také stojí nedaleké vodopády Akšúr nebo procházky po přírodě Rífu.

Nejlepší hašiš na světě

Pokud vám obchodníci na tržištích v Marrákeši nebo Fesu nabídnou hašiš, bude tento zcela jistě pocházet z regionu Rífu. Hašiš se pěstuje v okolí města Ketama a z Maroka pochází 70 % celosvětové produkce této drogy.

Obyvatelé Rífu pěstují hašiš již několik století a v těchto drsných podmínkách bylo v některých obdobích toto relativně drahé zboží jediným způsobem, jak se uživit. Dodnes se rífský hašiš, kterému místní říkají jednoduše kif (toto slovo v arabštině znamená potěšení a označuje také květenství konopí, ze kterého se hašiš vyrábí), pokládá za nejkvalitnější na světě. 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s