Kam za zdravou vodou poblíž Fesu?

Za zdravou a léčivou vodou lze z Fesu vyrazit směr východ, nebo směr severozápad. Obě cesty netrvají více než hodinu a nabízí možnost koupání a konzumaci léčivé vody.  Tak jsem se tam tento podzim vydala.

Moulay Yacoub

Tyto lázně jsou z Fesu asi 45 minut jízdy na severozápad. Cesta vede kolem královských pozemků a klikatí se po okolitých kopcích. Celá oblast je na jaře krásně zelená, na podzim zase hnědobéžová. Lázně Moulay Yacoub jsou od samotné vesničky vzdálené asi 2 km, pokud teda myslíme ty moderní s bazény a masážemi. Jinak se lze koupat i přímo ve vesnici, kam chodí místní.

Moderní lázně mají ve svém komplexu krytý bazén, ve kterém je teplota vody 54 stupňů Celsia. Voda má vysoký obsah síry a léčí reumatické a dýchací nemoci. Doporučuje se zůstat ve vodě nejvíc 20 minut najednou, a tuto kúru opakovat několikrát. Voda příjemně unavuje, takže vyžaduje oddych na lehátkách. Lázně jsem navštívila několikrát, vždy tam bylo čisto a příjemně. O víkendu může být bazén hodně naplněný, je proto lepší přijít ráno.

Sidi Harazem

Do těchto lázní jede vlak a městská doprava od Feské medíny. Lázně leží, podobně jako Moulay Yacoub ve svlněné krajině kopců, které jsou na jaře hodně zelené. Komplex zahrnuje několik bazénů venku, s nabídkou masáží a dalších služeb uvnitř hotelu. Hned vedle hotelu je místo, kam si místní chodí po vodu, kterou si zdarma berou do pet lahví. I ráno jsem tam potkala dost lidí, kteří popíjeli léčivou vodu a piknikovali opodál v trávě.

Voda v Sidi Harazem obsahuje hodně hořčíku a léči potíže jater a žilní problémy. Má docela příjemnou chuť, je o něco chladnější než voda v Moulay Yacoub, a chutná slaně. Tradičně se pije z malých černobílých džbánků, které jsou na místě k dispozici.

Obě místá, jak Sidi Harazem, tak Moulay Yacoub stojí za půldenní výlet z Fesu.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s