Tetuán a pláže Středozemního moře

Hornatý region severního Maroka je známý pod názvem Ríf. Je to drsná krajina, v zimě nezřídka pokryta sněhovou pokrývkou. V létě naopak nabízí příjemný odpočinek po návštěvě sluncem rozpáleného zbytku země. Původní obyvatelé, rífští berbeři, nosí červenobílé pruhované oblečení a mluví dialektem, který nemá nikde v Maroku obdoby. Ceny počítají ve zvláštní měně, která de facto neexistuje a u silnice vám rádi prodají výborně zpracovaný kozí sýr či v Rífu dopěstovaný hašiš. Chcete Ríf poznat lépe? Zamiřte do Tetuánu!

Tetuán je městem, které si i přes moderní výstavbu zachovalo svůj původní středověký šarm. Jeho název znamená „dvě oči“, z berberského slova tit, které znamená oko. Více než vliv berberský tady ale zaznamenáte vliv hispánský – je to zejména díky muslimským a židovským přistěhovalcům z Andalusie v 16. století, kteří byli po Reconquistě nuceni opustit své domovy, a mnozí tak našli útočiště v sousedním Maroku.

Tomu odpovídá i typická maurská architektura s kachličkami vykladanými portály domů ve městě. Stará medína je od nových čtvrtí oddělená hradbami, u kterých se dá výhodně nakoupit čerstvé ovoce, které v Rífu roste – jablka, švestky, hrušky nebo granátová jablka. Ve městě se domluvíte lépe španělsky než anglicky a francouzsky – Tetuán byl až do roku 1956 metropolí Španělského Maroka. Tomu také odpovídají názvy ulic ve španělštině či menu v restauracích.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s