Hornatý region severního Maroka je známý pod názvem Ríf. Je to drsná krajina, v zimě nezřídka pokryta sněhovou pokrývkou. V létě naopak nabízí příjemný odpočinek po návštěvě sluncem rozpáleného zbytku země. Původní obyvatelé, rífští berbeři, nosí červenobílé pruhované oblečení a mluví dialektem, který nemá nikde v Maroku obdoby. Ceny počítají ve zvláštní měně, která de facto neexistuje a u silnice vám rádi prodají výborně zpracovaný kozí sýr či v Rífu dopěstovaný hašiš. Chcete Ríf poznat lépe? Zamiřte do Tetuánu!
Tetuán je městem, které si i přes moderní výstavbu zachovalo svůj původní středověký šarm. Jeho název znamená „dvě oči“, z berberského slova tit, které znamená oko. Více než vliv berberský tady ale zaznamenáte vliv hispánský – je to zejména díky muslimským a židovským přistěhovalcům z Andalusie v 16. století, kteří byli po Reconquistě nuceni opustit své domovy, a mnozí tak našli útočiště v sousedním Maroku.
Tomu odpovídá i typická maurská architektura s kachličkami vykladanými portály domů ve městě. Stará medína je od nových čtvrtí oddělená hradbami, u kterých se dá výhodně nakoupit čerstvé ovoce, které v Rífu roste – jablka, švestky, hrušky nebo granátová jablka. Ve městě se domluvíte lépe španělsky než anglicky a francouzsky – Tetuán byl až do roku 1956 metropolí Španělského Maroka. Tomu také odpovídají názvy ulic ve španělštině či menu v restauracích.