Fes a jeho skrytá krása

Tento článek jsem napsala pro svůj projekt Kouzlo Orientu v době, kdy jsem ještě Fes jenom objevovala. Bylo to v zimě roku 2014, během mého stipendijního pobytu na institutu Subul Assalam. Namísto bydlení na jednom místě jsem se rozhodla vyzkoušet co nejvíce feských tradičních domů – rijádů a dárů. Dopadlo to tak, že jsem nakonec během několika měsíců spala ve více než dvacítce z nich. To jsem ještě nevěděla, že mne v tom samém roce čeká stěhování se do jednoho z nich (zatím) natrvalo …

Rijád je pojem, které označuje typ obytného domu v severní Africe, a samotné slovo rijád znamená zahrada – je to proto, že na nádvoří tohoto domu měli obyvatelé malou nebo větší zahrádku se stromy (pomerančovníky nebo citronovníky), které osvěžovaly rozpálený letní vzduch. Nechyběla také fontánka se stejným účelem. Toto nádvoří většinou nebylo zastřešené (nebo pouze provizorně), a obytné prostory se nacházely kolem něj.

Dár je slovo, které lze přeložit jako dům a naproti rijádu označuje stavbu s menší rozlohou, menším počtem místností a také bez zahrady (i když nádvoří většinou nechybí).

Bohaté rodiny ve Fesu žily po staletí v rijádech, vedle kterých mohli mít ještě menší několika patrový byt, označován jako misríja. Ti méně majetní měli dár. Bez ohledu na to, jak byla rodina movitá, jejich příbytky sdílely jednu společnou charakteristiku: bohatství nebo chudoba se nevystavovaly na odiv a všechny domy v medíně vypadaly naprosto stejně – zvenku. Malé, zamřížované okénko a skromný vchod nijak nenaznačovaly, jaký typ rodiny v daném domě bydlí. O to větší muselo být překvapení návštěvníka, který byl přijat jeho obyvateli coby host – najednou se ocitl na překrásně zdobeném nádvoří s fontánou, dřevěným zdobením trámů, tradiční mozaikou zellídž a hlavně úpřimnou pohostinností majitelů.

Dnešní feská medína nepochybně trpí nezájmem místních obyvatel, ze kterých řada vyměnila tradiční rijády za moderní byty v nových čtvrtích. Jsou ale i tací, co vidí v historických domech potenciál pro podnikání. Řada dárů a rijádů se tak proměnila v luxusní rezidence a penziony pro návštěvníky medíny. Komerčních rijádů a dárů je v medíně asi dvě stě a jejich kvalita a vybavení je na úrovni hostelů, jednoduchých penzionů, lepších hotelů nebo dokonce i luxusních ubytovacích zařízení. Které z těchto krásných domů můžu doporučit?

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s