Keď skončí Ramadán

Ramadán, mesiac pôstu v moslimskom svete trvá vždy 29 alebo 30 dní, podľa toho, či učenci uvidia vlastným okom nový mesiac už 29. ramadánu, alebo až 30. ramadánu. Tento rok byl v Maroku Ramadán 30-denný, na rozdiel od niektorých iných krajín, ako napríklad Saúdské Arábie, kde nový mesiac zazreli skôr.

Ramadán má v Maroku svoje špecifický rytmus, žije sa hlavne v noci, cez deň sú ulice vyprázdnené. Keď ale Ramadán skončí, život sa vráti do ulíc aj cez deň, a s životom sa vrátí aj hudba, veselosť, spoločné pozeranie seriálov v kaviarni, pokrikovanie po dievčatách …

Dnes je prvý poramadánový deň, ktorý je národným, by medzinárodným sviatkom v celom moslimskom svete. Je to sviatok s názvom al-Fitr, takzvaný malý sviatok (veľký sviatok, al-Adha, sa oslavuje približne dva mesiace po Ramadáne a je špecifický tým, že sa zabíjajú barani a iné zvieratá ako obeť Bohu). Malý sviatok, al-Fitr začína v Maroku okolo siedmej ráno sviatočnou modlitbou v mešite, potom nasledujú spoločné rodinné raňajky, pri ktorých sa podávajú sviatočné pokrmy, akými sú brivaty (sladké medové pečivo s orieškami) a msemen (sladké palacinky) spolu s džemom, medom a sladkým čajom.

Na obed sa podávajú sviatočné marocké jedlá. Jedným z takýchto pokrmov je kuskus s karamelizovanou cibuľou a hrozienkami, ďalším je hovädzie mäso na sušených slivkách. Až popoludní a k večeru sa ľudia vydajú do ulíc, napríklad za účelom nákupu nového oblečenia pre svoje deti.

Sviatok al-Fitr trvá dva dni, ale po ňom si často Maročania vezmú dovolenku, aby navštívili rozvetvenú rodinu, prípadne aby ju strávili pri mori. Ale sú aj takí, ktorí sa po sviatku vrátia na šesť dní do “Ramadánu” a držia opäť pôst.

Nasledujúce fotky sú z našeho “rodinného stolu”.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s