Bílá nevěsta Maroka – Casablanca

Co si představíte, když se řekne Casablanca? Scény ze stejnojmenného světoznámého filmu nebo město bílých domů, což v překladu Casablanca znamená? Pojďme se seznámit s městem, které mnozí omylem pokládají za hlavní město Maroka a které je v rámci této země zcela výjimečné.

Historie města

Casablanca se nemůže chlubit bohatou historií králů, kteří by si ji zvolili za hlavní město, ani řadou bohatě zdobených paláců a mešit tak, jak to je typické pro Fes a Marrákeš. Její šarm spočívá v jejím moderním vzhledu a příjemném klimatu. Casablanca, které místní říkájí arabsky dár albajdá, sice nikdy nebyla hlavním městem země, za to si drží prvenství v počtu svých obyvatel (necelé 4 miliony) a svým hospodářským i kulturním významem.

Samotné město, ještě pod berberským názvem Anfa, vzniklo v 7. století a bylo významné svým přístavem a obchodem. Ve 14. století se odsud vyváželo zboží až do Janova a záhy se stalo úkrytem pirátů, jejichž cílem byla města na pobřeží Portugalska. Není tak divu, že Anfu Portugalci v 15. století zcela zničili.

Na jejich ruinách pak postavili město jiné, jehož jméno odráželo jeho bílý vzhled – Casa Branca. Pošpanělštění názvu pak přišlo v 19. století za Španělů, kterým přístav po nějakou dobu patřil. Jako Casablanca zůstalo pak přístavní město známé až dosud. Jeho počet obyvatel byl již v roce 1906 dvacet tisíc, ze kterých značná část pocházela z Evropy. S Evropou také obchodoval místní přístav, a to zejména vývozem vlny do Británie.

Francouzská nadvláda

Casablanca se nestala hlavním městem ani v době francouzského mandátu nebo po získání nezávislosti v roce 1956, ačkoliv právě tady se uskutečnily největší protesty proti francouzské nadvládě. Ty nejkrutější vyvrcholily bombovým útokem v roce 1953 na jeden z křesťanských kostelů přesně na Štědrý den.

Velké protesty se také uskutečnily v roce 2000, kdy 40 tisíc žen vyšlo do ulic města a žádalo zrušení polygamie, jakož i práva na rozvod. Král Muhammad VI. o několik let později podepsal nový rodinný zákoník, ve kterém jsou tato práva již zahrnuta.

Současná Casablanca

Casablanca je dnes městem, které zaměstnává přes polovinu pracovní síly Maroka – jejími nejdůležitějšími odvětvími jsou potravinářský, textilní a kožedělný průmysl. Kromě toho se v Casablance zpracovává fosfát a velké množství lidí našlo také uplatnění v rámci přístavu, který je dnes jedním z největších na světě.

Casablanca není typickým lákadlem návštěvníků, kteří očekávají starobylé památky a exotickou atmosféru. Přesto má zajímavé centrum postavené v moderním pojetí maurského stylu francouzskými architekty, dlouhé příměstské pláže, výborné nákupní možnosti a bohatý noční či kulturní život.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s