A je tu ramadán! (1. časť)

Ramadán je tu! Rok sa takmer s rokom stretol a prišiel čas pôstu. Viete, ako sa určuje začiatok ramadánu a prečo nie je ramadán vždy v ten istý čas každý rok?

Ramadán je predovšetkým označenie pre mesiac. Islamský kalendár, ktorý sa dodržuje s ohľadom na náboženské sviatky, je trochu iný než ten, ktorý poznáme my, a ktorý de facto využíva väčšina moslimských krajín, a teda aj Maroko. I preto je teraz islamský rok “len” 1442 ….

Kratší islamský rok

Moslimovia počítajú svoj letopočet od odchodu proroka Mohammeda z Mekky do Medíny, čo sa stalo v roku 622. Ale aj keď spočítate 1442 a 662, nevyjde vám 2021! To je kvôli tomu, že islamský rok je kratší, keďže sa počíta podľa lunárneho, a nie solárneho kalendára.

Zatiaľ čo náš solárny rok má 365 dní, 5 hodín, 48 minút a 46 sekúnd a raz za štyri roky sa “ten zbytok” dopočíta ako jeden celý deň (prestupný rok), lunárny kalendár má “iba” 354 dní, 8 hodín, 48 minút a 34 sekúnd. Ten “zbytok” do solárneho kalendára sa nikdy nedopočítáva, a preto je lunárny rok každý rok o 11-12 dní kratší. Z toho vyplýva, že ramadán nemôže byť vždy v ten istý rok a mesiac podľa solárneho kalendára, ale je de facto vždy o 11-12 dní skôr. Ak minulý rok začal ramadán 25. apríla, tento rok to bude už 12. apríla.

Lunárny rok má v islamskom kalendári 12 mesiacov, ktoré majú buď 29 alebo 30 dní.

Mesiace sa volajú nasledovne:

 1. mesiac: Muharram
 2. mesiac: Safar
 3. Rabi’ al-Awwal
 4. Rabi’ al-Thani
 5. Džumadá al-Awwal
 6. Džumadá al-Thani
 7. Radžab
 8. Šá’ bán
 9. Ramadán
 10. Šawwál
 11. Dhú al-Qidda
 12. Dhú al-Hidždža

Ako je vidieť, Ramadán je deviatym mesiacom v roku. Jeho názov znamená “spaľujúca horúčava”. Prvý ramadánový pôst sa odohral už za života proroka a spadal vtedy na september.

Kedy začína ramadán?

Ani to, keď vieme, ako funguje lunárny kalendár neznamená, že vieme PRESNE, kedy ramadán začne. Všetko totiž závisí od mesiaca (na oblohe) a jeho viditeľnosti! Začiatok každého kalendárneho mesiaca je vtedy, keď islamskí učenci uvidia PRVÝKRÁT mesiac v podobe kosáčika. Ak sa tak stane, vyhlásia začiatok nového mesiaca. Pozorovanie mesiaca je vždy po západe slnka 29. dňa daného kalendárneho mesiaca. Pokiaľ učenci ale kosáčik neuvidia, predchádzajúci mesiac si pripočíta 30. deň. Nový mesiac potom automaticky začne po skončení 30 dňa. Nesmieme tiež zabudnúť, že deň podľa lunárneho kalendára začína ZÁPADOM SLNKA predchádzajúceho dňa, a nie polnocou, ako u nás. Samozrejme, bežne sa moslimovia tým, či začal nový mesiac, nezaoberajú. Dôležité je to iba vtedy, keď končí mesiac šá’bán a začína ramadán, a to kvôli pôstu.

A kedy začne ramadán v Maroku?

Aj keby sa zdalo, že táto otázka je úplne zbytočná, nie je to tak. V každej časti sveta môže byť viditeľnosť kosáčika trochu iná – takže aj keď napríklad v Saúdskej Arábii kosáčik vidia už po západe slnka 29. dňa, neznamená to, že aj v Maroku kosáčik uvidia. V tom prípade (a stáva sa to dosť často), začína ramadán v Maroku s “meškaním”. Takže aj keď niekde ohlásia začiatok ramadánu, neplatí to na celom svete plošne. V Maroku si moslimovia vždy preto počkajú na večerné správy, kde miestni učenci ohlásia, či “už” alebo až zajtra. 🙂

Viacej k pozorovaniu mesiaca a vyhlasovaniu začiatku ramadánu

Ramadán je skvelý čas na návštevu Maroka, ale nie tento rok. Viac o cestovaní do Maroka – aktuálne informácie pre apríl/máj 2021.

Advertisement