Ako sa moslimovia postia? (3. časť)

O tom prečo sa moslimovia postia a prečo práve v mesiaci ramadán, som už písala tu. Dnes si povieme AKO sa moslimovia postia, respektíve od čoho, čo môžu cez ramadán robiť a čoho sa majú naopak vyvarovať. A nakoniec si tiež povieme, či a nakoľko to vôbec dodržiavajú :-).

Ako sa moslimovia postia

Bežne hovoríme, že sa moslimovia postia od východu do západu slnka. Ale nie je to presné. Moslimovia sa postia od volania na modlitbu fadžr, ktorá je ešte pred východom slnka a ich pôst trvá do volania na modlitbu maghrib, ktorá je pri západe slnka. V Koráne sa doslova píše, že jesť a piť sa smie až do doby, kedy sa dá rozoznať biela niť v tme. Pokial máte len prirodzené svetlo a vezmete si nadránom do ruky bielu niť a nevidíte ju, tak ešte je možné jesť. Pokiaľ už ju vidíte, váš čas na jedlo a pitie sa skončil.

Jedlom a pitím to nekončí!

Pôst nie je ani zďaleka len o nepití a nejedení. Naopak, pôst je aj o tom vyvarovať sa zlých myšlienok a činov. Postiaci sa by nemal myslieť na nenávisť a pomstu, ohovárať a závidieť, mať neprimerané sexuálne túžby, byť sarkastický, hnevať sa a nadávať. To je samozrejme vo chvíli, keď je prázdny žalúdok, oveľa ťažšie než inokedy. Preto sa v ramadáne napríklad v Maroku stretnete na uliciach oveľa častejšie s hádkami ale i bitkami. To sa stupňuje smerom k času, keď sa prerušuje pôst a hlad aj smäd sa násobí. Pôst tiež nie je ľahký pre tých, ktorí fajčia a celý deň si nezapália. Takí potom pôst najskôr prerušia cigaretou, mnohokrát aj predtým, než sa vôbec napijú.

To, čo je povolené a žiadúce je byť ohľaduplný, štedrý a láskavý. Dobročinnosť nie sú iba výsadou posledných desiatich dní pôstu, keď sa platí tzv. almužna, zakát. Človek by mal myslieť na blížnych a núdznych počas celého trvania mesiaca ramadán. Často sa v tomto mesiaci poriadajú rôzne charitatívne akcie a ľudia sa snažia pomôcť chudobným. On aj samotný pôst je o tom, vcítiť sa do pocitov tých, ktorí majú prázdno v žalúdku celoročne.

A čo sex cez ramadán?

Nie je pravda, že moslimovia nemôžu viesť cez ramadán sexuálny život, aj keď sa to tak často prezentuje. Sex s manželským partnerom je po západe slnka a pred jeho východom povolený. Nie je povolený sex s iným partnerom, ale to mimochodem platí plošne, nielen cez ramadán. Faktom je, že i mladé páry, ktoré spolu chodia, zostávajú cez ramadán hlavne doma s rodinou a často sa nestretávajú, takže ani na radovánky nie je čas a priestor. Mnohé páry si dávajú od seba prestávku, napríklad na premýšľanie o svojom vzťahu a plánovanie do budúcnosti. Neznamená to samozrejme, že všetci sú rovnakí a sexu s partnerom sa zdržia, to je samozrejme individuálne.

Alkohol

Asi by ste predpokladali, že cez ramadán sa nebude smieť piť alkohol. Je to tak – obchody s alkoholom, pokiaľ v nejakej moslimskej krajine existujú (Jordánsko, Sýria, Egypt, Palestína, Maroko, Tunisko ….) sú v čase ramadánu zatvorené, alebo sa vyžaduje identifikácia, či kupujúci nie je náhodou moslim. Moslimom potom alkohol nepredajú. Ale tí moslimovia, ktorí sú zvyknutí piť trebárs večer pri televízii pivo alebo si radi dajú dobré víno, by s pitím mali prestať už 40 dní PRED začatím ramadánu! 40 dní totiž trvá na to, aby sa človek očistil a mohol postaviť pred Boha v modlitbe. Nestačí sa pritom rituálne umyť, treba sa alkoholu v organizme zbaviť úplne. Tí moslimovia, ktorý pôst berú vážne, preto vedia, kedy presne si dať posledný pohárik.

Moslimovia majú cez ramadán tiež ďalšie povinnosti.

Pôst bez pravidelných modlitieb nie je pôstom a preto aj moslimovia, ktorí sa cez rok často nemodlia, siahnu v ramadáne po svojom modlitebnom koberčeku. Častejšie si tiež čítajú Korán a mnohí sa zúčastňují spoločnej poslednej modlitby dňa (hodinu a pol po západe slnka), kedy sa cez ramadán recituje tiež na tridsať častí rozdelený Korán. Modlitba “tarawíh”, ako ju nazývajú, trvá približne hodinu. Tarawíhu sa zúčastňujú muži a vo veľkom počte aj ženy, ktoré inak do mešity často nechodia.

A naozaj to všetko dodržujú?

To je častá otázka. Na začiatok je dobré vedieť, že ramadán je naozaj veľmi vážna vec a povinnost, ku ktorej sa stavajú seriózne aj tí moslimovia, ktorí sa celý rok nemodlia alebo nič iné nedodržujú. Ramadán trvá len mesiac, vo väčšine rodín sú k pôstu vedené deti odmalička, takže jeho dodržiavanie majú veľmi silno vštepené. Okrem toho je ramadán aj komunitnou záležitosťou a človek, keď príde v tomto mesiaci do moslimskej krajiny, zistí, že minimálne navonok vyzerá všetko tak, že sa všetci obyvatelia naozaj postia. Sú zatvorené reštaurácie, obmedzená prevádzka obchodov a úradov. Cez deň je v uliciach menej ľudí, pričom v čase, keď sa pôst prerušuje, sú ulice úplne výprázdnené. V mnohých moslimských krajinách je úplný zákaz požívania jedla a pitia na verejnosti, a to aj v prípade, že má človek zdravotnú alebo inú výnimku. Niekedy to môže platiť aj pre nemoslimov a turistov. S veľkým pobúrením sa spoločnosť pozerá na iniciatívy zmeniť to a s odsúdením (morálnym aj právnym) sa stretávajú aktivisti, ktorí poriadajú spoločné verejné piniky cez deň (napr. marocká iniciatíva Masayminch).

Čo sa týka osobnej roviny, určite existujú takí moslimovia, ktorí navonok pôst dodržujú, ale v čase najväčšieho pocitu smädu sa napijú, alebo si v doma v izbe dajú trochu čokolády. A potom sú aj takí, ktorí pôst nedodržujú vôbec, ale o svojom životnom štýle nehovoria a pokiaľ nebývajú s rodinou, tak sa doma aspoň raz cez deň najedia, pričom na verejnosti sa o tom nešíria. Neochota postiť sa nie je prijímaná pozitívne, a to ani v kruhu najbližšej rodiny. Mnohí moslimovia by vám asi povedali, že pôst radi nemajú, ale aj napriek tomu ho dodržujú podľa všetkých pravidiel, alebo minimálne sa o to snažia. A tí, ktorí veria v duchovný prínos pôstu, sa skôr budú snažiť o to skrátiť si ho pozdným vstávaním, a neprílišnou aktivitou cez deň namiesto toho, aby ho naozaj porušili. I v moslimskom svete platí, že každý človek je individualita a teda má svoj vlastný prístup k ramadánu.

Ako sa k ramadánu staviam ja osobne? Môj ramadánový príbeh si prečítate nabudúce.

Ramadán je skvelý čas na návštevu Maroka, ale nie tento rok. Viac o cestovaní do Maroka – aktuálne informácie pre apríl/máj 2021.

Advertisement