Pôst a ja (4. časť)

V Maroku sa práve skončil 10. pôstny deň. Už som písala o tom čo ramadán je, prečo sa moslimovia postia a ako to robia. Dnes si dovolím trochu osobne o tom, aký je môj vlastný vzťah k ramadánu.

Prvýkrát som ramadán zažila ešte v Prahe na internáte, kde som mala moslimských kamarátov z Egypta. To bol ramadán v novembri. Pozdejšie si ho pamätám v Egypte, to už bol pôstny mesiac v septembri a bolo dosť teplo. Fascinovalo ma, ako moji egyptskí kolegovia dokážu pracovať aj napriek tomu, že sa celý deň pachtia po slnku bez jediného dúšku vody. To som ale bola ešte ďaleko od toho, aby som niečo také vyskúšala na vlastnej koži.

“Môj” prvý ramadán bol až v Maroku, v roku 2015. Bol vtedy v lete a ja som sa rozhodla to skúsiť. Znamenalo to predovšetkým dôkladne sa najesť v noci, čo vyšlo asi na druhú hodinu. Potom som sa snažila spať čo najdlhšie, co sa mi podarilo asi do jedenástej ráno. Ani v letných mesiacoch nemusí byť pôst náročný, pokiaľ človek nemá veľa povinností, nemusí ísť do práce, chodiť po slnku, pracovať alebo sa starať o deti. Ja som také šťastie mala. Naviac, to čo pomohlo, bolo, že som sa v ten deň s nikým nestretla a nemusela sa rozprávať – rozprávaním sa dostáva cez ústa von vlhkosť.

Môj prvý pôstny deň prebehol bez väčších ťažkostí. Na prerušenie pôstu som sa samozrejme tešila a najväčšie potešenie znamenalo napiť sa vody. Nemohla som toho veľa zjesť naraz, takže som pojedala dlho do noci. Ďalší deň som to skúsila opäť, čo ale znamenalo zase ísť spať veľmi pozde a zameškať tie ranné hodiny, ktoré mám najradšej.

Ďalší ramadán, kedy som sa zvládla postiť niekoľko dní za sebou, bol minulý rok. To už bol pôst v máji, čo znamenalo kratšie dni a nižšie teploty. Opäť bolo možné postiť sa v “kľude” bez práce a väčších povinností alebo pohybu (aj tak bol zákaz vychádzania). Problémom, ako sa ukázalo, bolo to nočné jedenie. Povážte sami: pôst prerušíte o pol ôsmej večer, potom si dáte kávu, čaj a pozeráte seriály. Ak si ľahnete, tak len na pár hodin, lebo o pol tretej sa treba najesť. A to bol pre mňa veľký problém! Nedokázala som “prehodiť” deň a noc, vstávať pozde a chodiť spať až na svitaní. A tak sa mi väčšinou nepodarilo bdieť až do pol tretej nadránom, a tak som zaspala už o jedenástej večer, ale zobudiť sa o druhej na to, aby som sa najedla? To bolo takmer nemožné. Naviac, suhúr, to jedlo pred začiatkom pôstu, je väčšinou formou večere, takže je veľké a hutné.

Minuloročný ramadán tak bol náročný, a to hlavne kvôli spánku a bdeniu, čiže nastaveniu režimu. To sa mi úplne minulý rok nepodarilo. Ramadánový pôst ma ale naučil niečo iné, o čo by som sa chcela podeliť: dietnu metódu takzvaného prerušovaného pôstu. Prerušovaný pôst znamená, že si človek vyhradí hodiny na to, kedy je a hodiny, kedy sa jedla zdrží. Môže to byť 8 hodín jedla a 16 hodín pôstu, alebo 12 a 12 hodín. V čase “pôstu” môže piť vodu, kávu alebo čaj bez cukru. Viac o prerušovanom pôste.

Túto dietnu metódu som si zaviedla cez ramadán v roku 2019 bez toho, aby som o nej vedela! Pracovali sme vtedy s Mustaphom v penzióne a ja som si svoje prvé jedlo dávala až popoludní, pričom moje hlavné jedlo bolo v postiacimi sa pri jejich prerušení pôstu, o ôsmej večer. Predĺžila som si tak dobu, kedy som nejedla a skrátila tú, v ktorej som potravu prijímala. Výsledok v podobe straty niekoľkých kíl sa skutočne dostavil a ja som sa až spätne dozvedela, že vlastne držím prerušovaný pôst.

Ramadánový pôst ma teda priviedol k tomu, čo dodržujem viac-menej pravidelne, k “oknu” kedy jem a “oknu” kedy nejem. Okrem toho som ale zakúsila aj to, čo znamená trpezlivo čakať na chvíľu, kedy sa môžem napiť (čo môže byť s pocitom smädu náročné), prekonať pocit hladu a takmer až bolesť sťahujúceho sa žalúdku, ale aj prinútiť sa zobudiť uprostred noci a najesť sa na ďalší deň. Je to o sebakontrole, hlavne pokiaľ nejde o náboženské presvedčenie, o vytrvalosti. Som rada, že tieto pocity, aj keď nie vždy príjemné, poznám aj na vlastnej koži.

A aký je ramadán v Maroku? Čo sa jedáva a aké sú ďalšie zvyklosti?

Ramadán je skvelý čas na návštevu Maroka, ale nie tento rok. Viac o cestovaní do Maroka – aktuálne informácie pre apríl/máj 2021.

Advertisement