Marocké ramadánové tradície (5. časť)

Aj keď je podstata ramadánu ako náboženského rituálu v každej moslimskej krajine rovnaká, predsa sa jeho konkrétna podoba v líši podľa toho, či ho zažijete v Maroku, Egypte alebo v Iráne. Poďme sa spolu pozrieť na to, aký je ramadán v Maroku.

Prípravy na ramadán začínajú už niekoľko týždňov pred jeho začatím. Je to predovšetkým príprava duchovná, čo znamená napríklad očista od alkoholu. Okrem toho sa upratuje, perie a nakupuje. Na ramadán je treba urobiť zásoby v podobe poživín ako sú ďatle, vajcia, mlieko a sladké pečivo.

Začiatok a koniec pôstu

Príchod ramadánu oznamuje v mestách výbuch z kanónov. Napríklad vo Feze sa vystreľuje nad medínou, z tzv. Severnej vojenskej veže. Tento výbuch je počuť po celom meste a opakuje sa každý deň pri západe slnka, v čase, keď sa z mešít ozve volanie na modlitbu pri západe slnka, pričom signalizuje koniec pôstu. Rovnako sa potom tiež vystreľuje vo chvíli, keď pôst pri svitaní opäť začína. Ešte asi hodinu a pol predtým je možné v uliciach počuť hru na trúbku a bubon, na znamenie, že spiaci by sa mali zobudiť, aby sa stihli naposledy najesť.

Ako vyzerá ftúr

Ústredným bodom ramadánového dňa je iftár, alebo po marocky ftúr. Je to prvé jedlo po pôste a preto je samozrejme veľmi dôležité. Rodina sa pri ňom stretne v salóne alebo sežúre (menší salón na bežné stravovanie). Na stôl sa všetko pripraví dopredu a posledné minúty už rodina sedí, aby bola na prerušenie pôstu pripravená.

Čo nájdete u Maročanov na stole? Predovšetkým nápoje:

  • voda
  • mlieko čerstvé alebo kyslé
  • 1-2 druhy džúsu

Nápoje sú pri prerušení pôstu veľmi dôležité a hlavne nesmie chýbať mlieko, ale tiež džúsy, ktoré rýchlo doplnia energiu. Tie môžu byť na báze mlieka (avokádový, banánový, jablkový) alebo pomarančového džúsu.

Ďalej na stole nájdeme ďatle. Tie slúžia k prerušeniu pôstu a do úst si ich postiaci dávajú pri zvuku výbuchu kanónu a volaní na modlitbu. Vždy ich treba zjesť párny počet a zapiť mliekom. Až potom sa začína jesť ostatné jedlo. A čo to môže byť? Väčšinou Maročania na ftúr jedia:

  • polievku
  • pečivo
  • šaláty

Tradičnou marockou polievkou je haríra. Podáva sa tak každý večer, alebo sa namiesto haríry varí niekoľko iných druhov zeleninových polievok. Haríra sa môže podávať s vareným vajíčkom a vždy ju sprevádzajú ďatle alebo sladké medové pečivo, najčastejšie tzv. šebbakíja.

Okrem sladkého pečiva je väčšinou na stole niekoľko druhov ďalšieho pečiva, napríklad melwí, krišlát a rôzne plnené buchty alebo domáca pizza. Okrem toho sa jedia teplo pripravené šaláty, napríklad zemiakovo-cibuľový, baklažánový (zaalouk), paprikový (taktouka) alebo šláda (uhorkovo-paradajkový).

Po ftúre

V niektorých prípadoch muži pri volaní na modlitbu len vypijú mlieko, zjedia pár ďatlí a idú do mešity, takže sa najedia až po príchode domov. V iných rodinách sa modlí rodina po ftúre spolu doma. Modlitba a ftúr tak akurát vyplnia tú hodinu, ktorá je medzi západom slnka a modlitbou ‘íša, ktorej sa už mnohí zúčastnia v mešite, a to ako muži, tak i ženy. Počas tejto modlitby sa totiž číta korán tak, aby ho za ramadán stihli prečítať (alebo si vypočuť) celý.

Ďalšie ramadánové jedlá

Po modlitbe ‘íša sa podáva káva a čaj s orieškami a potom nasleduje oddych. Veľké a hlavné jedlo prichádza na rad až o polnoci alebo aj pozdejšie. Jedia sa tradičné tadžíny, môže byť tiež kuskus alebo mäso s omáčkou, tzv. márqa. Pokiaľ je toto jedlo skôr, tesne pred prerušením pôstu sa podáva ešte “ľahká večera” – jogurt, pečivo, olivy, ale trebárs aj polievka a hlavne nápoje. V niektorých rodinách ale hlavné jedlo servírujú až po polnoci, napr. okolo druhej, a je teda tým posledným jedlom dňa.

Významné dni v mesiaci ramadán

Významnými dňami počas ramadánu sú piatky, kedy sa muži zúčastňujú spoločnej poludňajšej modlitby a kázania v mešite. Ďalej je míľnikom 15. deň ramadánu – tzv. Fadílat noss, kedy sa pripomína, že sme práve v polovici pôstneho mesiaca. Špeciálny je tiež posledný ramadánový týždeň, kedy už vrcholia prípravy na poramadánový sviatok eid al-fitr. Pretože v jednom z nepárnych dní, dostal prorok Mohammed svoje prvé zjavenie, v 26. ramadán sa dievčatká a chlapci obliekajú do slávnostných kaftanov a dželláb a dievčatkám sa maľujú ruky hennou. Deti si tiež skúsia, aké je to postiť sa, dostávajú darčeky a nové oblečenie. Posledné dni sa večer ľudia zhromažďujú vonku, kde sú na námestiach a volných plochách reproduktory s tradičnou hudbou a vyzdobené tróny, podobné tým, ktoré sa používajú na svadobnej hostine na usadenie ženícha a nevesty. Okrem toho sú tam tiež nosidlá a opäť hlavne dievčatká si na ne sadajú aby s nimi následne za zvukov tradičnej hudby tancovali, ako je zvykom na svadbách.

Ramadán je skvelý čas na návštevu Maroka, ale nie tento rok. Viac o cestovaní do Maroka – aktuálne informácie pre apríl/máj 2021.

Advertisement