Do Maroka cez ramadán? (6. časť)

A je tu posledný článok ramadánového špeciálu, v ktorom sme sa venovali podstate ramadánu, tomu, prečo a ako sa moslimovia postia, ako aj špecifickej podobe, ktorú má ramadán v Maroku. Je teda na mieste si povedať, aké je to zažiť ramadán v Maroku ako turista, ako sa chovať a na čo sa pripraviť.

Nebudeme hladovať?

To je asi hlavná otázka, ktorú si položia cestovatelia ohľadne Maroka v čase ramadánu. Bude možné sa najesť, napiť cez deň? V zásade áno, ešte nikdy sa nestalo, že by miestni nútili turistov postiť sa s nimi. Aj napriek tomu, tu je pár rád, ako nezostať cez ramadán neočakávanie bez jedla a pitia:

  • Pokiaľ je taká možnosť, zarezervujte si ubytovanie s raňajkami a ešte lepšie, aj s večerou. To je väčšinou možné na juhu v penziónoch, na Sahare ale aj v medínach. Ono beztak často nie sú iné možnosti stravovania (napríklad v horách, na púšti alebo v oázach mimo miest), ale hlavne sa reštaurácie cez ramadán otvárajú až dosť pozde (po ôsmej hodine), takže by ste večerali až okolo deviatej hodiny. V ubytovacích zariadeniach sa jedlo pre turistov pripravuje aj počas ramadánu.
  • Cez deň je možné sa najesť na ulici vo veľkých medínach. Napríklad v Marrákeši sú na námesti Džamá el-Fna otvorené turistické reštaurácie, ale najete sa aj v reťazcoch, napríklad v McDonaldovi na vlakových staniciach, prípadne ďalších kaviarňach v blízkosti turistických atrakcií. Pokiaľ máte naplánovanú cestu po menej osídlených miestach, bude dobré si suchý obed pripraviť dopredu.
  • Ešte dôležitejšie, než jedlo, je voda. Tú si ale možno nekúpite, pokiaľ ráno začnete s prehliadkami príliš skoro. Obchody sa totiž otvárajú až okolo deviatej-desiatej hodiny. Bude preto dobré, keď sa vodou predzásobíte tak, aby ste hlavne ráno nemali smäd. Nakúpte si vodu, ale napríklad aj ovocie deň dopredu, aby ste po raňajkách mohli bez obáv ísť poznávať zaujímavé miesta.

Môžu turisti jesť na verejnosti?

V zásade nie je dôvod sa báť jesť alebo piť na verejnosti. Na turistických miestach sú na turistov a ich konzumáciu zvyknutí, takže pokiaľ si sadnete do otvorenej kaviarne ku čaju, naozaj sa nič nestane. Napiť sa tiež môžete vo vlaku, autobuse alebo turistickom aute. To isté platí na ulici, kde sa cez ramadán pohybuje omnoho menej ľudí, než obvykle. Nestáva sa, že by miestni postiaci sa turistov kvôli konzumácii napádali. Každopádne, pokiaľ sa necítite príjemne, je vhodné sa najesť a napiť v ústraní.

Na čo ešte v priebehu ramadánu pamätať?

Ramadán nie je iba o jedle a pití. Je to jedinečné obdobie, kedy všetko v Maroku funguje tak trochu inak! Pamätajte preto na následujúce veci:

  • Otváracie hodiny: už sme to trochu spomenuli. Obchody sa otvárajú o niekoľko hodín pozdejšie než obvykle, ale to isté platí aj o bankách a pobočkách mobilných operátorov. Banky naviac zatvárajú skôr, než obvykle a mobilní operátori majú zase veľkú prestávku a otvárajú až po ftúre.
  • Pokiaľ máte naplánovaný presun objednanou dopravou, pamätajte na to, že váš vodič auta pravdepodobne celú noc nespal. Je preto vhodnejšie vydať sa na cestu o niečo pozdejšie než v skorých ranných hodinách. V prípade dlhých ciest (napr. z Fezu do Merzougy alebo z Marrákeša do Zagory) je dôležité, aby vás postiaci sa šofér bol aspoň trochu vyspaný a tak pripravený na cestu.
  • Dôležitým bodom je tiež bezpečnosť. Cez ramadán je cestovanie príjemné už aj preto, že napríklad ráno sú ulice ešte vyprázdnené a je preto jednoduchšie dostať sa k pamiatkam. Aj trhy sú menej dynamické, pričom obchodníci nie sú takí agresívni ako inokedy. Na druhú stranu, v čase, keď zapadá slnko a miestni sa stretávajú pri ftúre, je vhodné zostať v hoteli alebo penzióne, a to ako ochrana proti možným zlodejom, ktorí sú vtedy mimoriadne aktívni. Čas prerušenia pôstu je dlhý asi 45 minút, potom sa ľudia vracajú naspäť do ulíc.
  • Bola by škoda neužiť si ramadán spolu s Maročanmi! To znamená prispôsobiť sa ich dennému režimu, pokiaľ je to len trochu možné. V medínach to znamená zažiť trh v čase, keď sa predáva čerstvých chlieb a pečivo pred prerušením pôstu (poobede), ale tiež vyjsť do ulíc po prerušení pôstu, okolo deviatej. Je tiež možné sa posadiť do kaviarní v blízkosti mešít a tak sa “zúčastniť” večernej modlitby tarawíh.

Ramadán je skvelý čas na návštevu Maroka, ale nie tento rok. Viac o cestovaní do Maroka – aktuálne informácie pre apríl/máj 2021.

Advertisement