Od dnešného dňa sa opäť dá cestovať do Maroka!

Do Maroka sa opäť dá cestovať! Posledný zákaz letov z Európy, ktorý platil do 10.6. (spolu s núdzovým stavom) bol práve dnes, 15. júna 2021 zrušený (zatiaľ co núdzový stav bol aktuálne predĺžený do 10. 7.).

Kto môže od 15. júna cestovať do Maroka

Do Maroka môžu od 15. júna vycestovať:

 1. Občania Maroka, ktorí uviazli v zahraničí
 2. Maročania s trvalým pobytom v zahraničí
 3. Cudzinci s trvalým pobytom v Maroku

Dostupné informácie z marockých médií neboli jednoznačné čo sa týka vstupu zahraničných turistov do krajiny a väčšina sa zmieňovala iba o troch vyššie uvedených skupinách cestujúcich. Podľa toho, aké spoločnosti dnes (15.6.) do Maroka svoje lety uskutočnili (ich zoznam je na konci tohoto článku) je zrejmé, že na územie Maroku môžu vstúpiť aj turisti.

Za akých podmienok sa dá vycestovať do Maroka

Čo sa týka krajín, z ktorých bude možné do Maroka od 15. júna vstúpiť, Maroko ich rozdeľuje do dvoch skupín.

Skupina A zahrňuje všetky krajiny, z ktorých bude možné od 15. júna cestovať do Maroka na základe:

 1. Potvrdenia o očkovaní proti COVID-19. V Maroku sú ako platné uznané potvrdenia o očkovaní týmito vakcínami: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna, Sinopharm, Sinovac, Sputnik, Covishield. Potvrdenie o očkovaní sa uznáva v prípade, že od poslednej očkovacej dávky ubehli minimálne dva týždne.
 2. Negatívneho PCR testu nie staršieho než 48 hodín, a to v anglickom, francúzskom alebo arabskom jazyku. Negatívny PCR test je treba predložiť aj v prípade potvrdenia o očkovaní, a to u osôb starších než 11 rokov.
 3. Vyplneného formuláru, ktorý si môžete stiahnuť tu. Na formulári je dôležité vyplniť adresu pobytu v Maroku a dve telefónne čísla, kde bude možné cestujúceho počas 10 dní po vstupu do Maroka zastihnúť.

Do skupiny A patria všetky krajiny sveta, ktoré nie sú vyslovene zahrnuté do skupiny B, vrátane Českej republiky, Slovenska a väčšiny európskych krajín.

Skupina B zahrňuje nasledujúce krajiny:

Afganistán, Alžírsko, Angola, Argentína, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Bolívia, Botswana, Brazília, Čad, Čile, Demokratická republika Kongo (DRC), Guatemala, Haiti, Honduras, India, Indonézia, Irák, Irán, Jamajka, Jemen, Južná Afrika, Južný Sudán, Kambodža, Kamerun, Kapverdy, Katar, Kazachstán, Keňa, Kolumbia, Kongo, Kuba, Kuvajt, Lesotho, Libéria, Litva, Lotyšsko, Madagaskar, Malajzia, Malawi, Maledivy, Mali, Maurícius, Mexiko, Namíbia, Nepál, Nikaragua, Niger, Omán, Uganda, Pakistan, Panama, Paraguaj, Peru, Severná Korea, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Spojené Arabské Emiráty, Srí Lanka, Stredoafrická republika, Sudán, Svazijsko, Sýria, Tanzánia, Thajsko, Togo, Ukrajina, Uruguaj, Venezuela, Vietnam, Zambia and Zimbabwe

Z týchto krajín bude do Maroka možné cestovať na základe:

 1. Potvrdenia o očkovaní proti COVID-19. V Maroku sú ako platné uznané potvrdenia o očkovaní týmito vakcínami: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna, Sinopharm, Sinovac, Sputnik, Covishield. Potvrdenie o očkovaní sa uznáva v prípade, že od poslednej očkovacej dávky ubehli minimálne dva týždne.
 2. Negatívneho PCR testu nie staršieho než 48 hodín, v anglickom, francúzskom alebo arabskom jazyku. Negatívny PCR test je treba predložiť aj v prípade potvrdenia o očkovaní, a to u osôb starších než 11 rokov.
 3. Špeciálneho povolenia na vycestovanie do Maroka, ktoré musí byť riadne odôvodnené. Toto povolenie je možné získať na marockej ambasáde v danej krajine. Výnimku majú repatriačné lety a cestujúci s marockým občianstvom. Pokiaľ ale cestujúci z krajiny v skupine B strávil minimálne 10 dní pred cestou do Maroku v jednej z krajín v skupine A, toto špeciálne povolenie nepotrebuje a taktiež nemusí absolvovať povinnú karanténu (viď 5).
 4. Vyplneného formuláru, ktorý si môžete stiahnuť tu. Na formulári je dôležité vyplniť adresu pobytu v Maroku a dve telefónne čísla, kde bude možné cestujúceho počas 10 dní po vstupu do Maroka zastihnúť.
 5. Na cestujúcich z krajín skupiny B sa vzťahuje 10-denná karanténa v jednom z určených hotelov.

Ako sa dostať do Maroka

V túto chvíľu nie je úplne jasné, ktoré letecké společnosti obnovia svoje lety do Maroka a za akých podmienok. V médiách sa píše hlavne o marockej národnej spoločnosti RAM a zmrazeniu cien pre Maročanov žijúcich v zahraničí, ktorí chcú stráviť dovolenku v rodnej krajine. Lety tiež obnovila spoločnosť Air Arabia, ktorá v prechádzajúcom týždni oznámila zavádzanie nových letových spojení medzi Marokom a Európou. Z letového radaru je zrejmé, že lety tiež obnovili spoločnosti Ryanair, Transavia, Air France, TuiFly, EasyJet, Pegasus (turecká spoločnosť), Gulf Air a ďalšie.

Keďže podmienky vstupu do Maroka sa môžu v priebehu leta meniť (a dúfajme, že len k lepšiemu!), sledujte tieto stránky priebežne. O zmenách budem pravidelne informovať.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s