Marocké salátky a jak na ně (6. část)

Nový Gastronomický speciál je tady! V předešlém dílu jsme se věnovali slavnému arganovému oleji, v tom dnešním si budeme povídat o salátech.

Něco mezi tapas a mezze

Pokud navštívíte marockou rodinu, usadí vás za tradiční okrouhlý stůl. Do prostředku postaví mísu nebo tadžín s hlavním jídlem, a po okraji stola budou pokládat malé talířky s přílohami ve formě různých vařených i syrových salátků, něco jako libanonské mezze nebo španělské tapas. Na rozdíl od mezze se ale tyto salátky nepodávají před hlavním jídlem nýbrž současně, a na rozdíl od tapas vám je nepodají bez hlavního jídla.

Jak na marocké salátky?

Jeden talířek je vždy sdílen více osobami, ale dostanete vlastní příbor, nejčastěji malou vidličku. Salátek se jí spolu s hlavním jídlem, tedy ne před ani po. Nejčastěji se podávají 3-4 typy a vy jíte z těch talířků, které jsou k vám nejblíž (tudíž žádné natahování se přes půl stola k něčemu, co vypadá lákavěji).

Co se podává ve formě salátků

Salátky bývají čerstvé nebo vařené. Mezi čerstvé můžeme počítat i olivy (pozor, u oběda se nikdy nevyskytují černé olivy, ty jsou pouze snídaňové), ale především je to to, čo v restauracích označují za “salade marocaine”, tudíž nadrobno nakrájená rajčata s cibulí a okurkou, dochucena olivovým olejem a citronovou šťávou. Můj oblíbený salátek je z vařených brambor s nadrobnou nakrájenou cibulí a dochucenou “zeleným” (tudíž petrželkou a koriandrem). Asi největší exotikou v této oblasti je pro mne hlávkový salát s kouskami pomeranče, což by ještě šlo. Ale pocukrovaný hlávkový salát? To jsem zatím nezkousla.

Taktúka!

Z tepelně upravených salátů se nejčastěji setkáme se zaalúkem a taktúkou. Zatímco zaalúk je na bázi lilku a vařený v tlakovém hrnci, taktúka je z “uzených” paprik a připravuje se na pánvi. Je skvělá a v našem evropském prostředí poslouží i jako pomazánka na chléb. Tady je recept!

Taktúka

2 velké zelené papriky

2 červené bell papriky

3 lžíce olivového oleje

4 větší rajčata

2 stroučky česneku

1 lžička červené sladké papriky

1 lžička černého koření

0,5 lžičky římského kmínu

0,5 lžičky soli

Nejprve si orestujeme papriky. To lze buď na grilu, nebo jednoduše na plynovém sporáku, přičemž papriky uložíme přímo na plyn. Poté, co kůže zčerná, necháme papriky vychladnout a svrchní (černou) kůži odstraníme. Dále odstraníme kůži z rajčat a pokrájíme je na asi 1,5 cm dlouhé kostičky. Pokrájíme také červené papriky.

Na pánvi zahřejeme olivový olej, do kterého dáme najednou česnek, papriky i rajčata. Přidáme, červenou papriku, kmín, černé koření a sůl. Na jemném plameni necháme asi deset minut, občas promícháme.

Po asi deseti minutách přidáme rovněž nakrájenou petrželku a koriander a opět zamícháme. Nakonec přidáme papriky, které jsme mezitím nakrájeli na drobné hranolčeky. Za pravidelného míchání vaříme směs dalších asi 10 minut.

Taktouka se v Maroku servíruje teplá, ale poslouží i v studeném stavu. V lednici vám vydrží 2-3 dny.

Advertisement