Marocká nepečená pochoutka (8. část)

Nový Gastronomický speciál je tady! V předešlém dílu jsme se věnovali jednomu z nejdůležitějších marockých pokrmů – tadžínu. Doufám, že jste si ho taky vyzkoušeli! Po hlavním jídle přichází dezert a já jsem přemýšlela, co z marocké kuchyně bych vám upekla. Nakonec jsem se ale rozhodla podělit se o recept na dezert, o kterém jste asi ještě neslyšeli a popravdě ho nejspíš během svých cest po Maroku ani nepoznáte, protože se neobjevuje v “turistických” menu hotelů.

Představuji vám sellou!

Jde o nepečenou pochoutku, bez níž se neobejdou marocké svátky, třeba ramadán, ale připravuje se například i pro matku po narození dítěte, aby rychle nabrala zpět sílu. Jde o sellou, neboli zmita, nebo také sfouf. Příprava přitom není vůbec složitá a dobrůtka vám dlouho vydrží.

Co k přípravě potřebujete:

200 g hladké mouky
200 g neloupaných mandlí
200 g sezamu
1 lžičku anýzu
1 lžičku kardamomu
100 g másla
100 g cukru
trochu oleje

Postup je velmi jednoduchý.

Nejprve uveďte do varu vodu a přidejte mandle. Povařte minutu, potom je zceďte. Nyní půjdou velmi jednoduše loupat.

sellou1

Orestujte na mírném ohni mandle tak, aby výslední barva byla zlatavá. Použijte přitom kapku oleje, následně ho zceďte a mandle dejte stranou.

sellou2

Orestujte podobným stylem také sezam. Získá příjemně oříškovou chuť.

Dále orestujte mouku, již bez oleje. Stačí deset minut, aby získala zlatavý nádech.

sellou3

Mandle, sezam a mouku spolu rozmixujte. Do rozmixované směsi pak přidejte lžičku anýzu, kardamomu a cukru. U cukru se řiďte vaší chutí. Doporučuji hnědý třtinový cukr.

Na pánvi roztpustěte máslo, které přidáte do připravené směsi, a dobře promíchteje. Nechte trochu ztuhnout v lednici.

sellou4

Sellou se podává v různých podobách a tvarech. V chladu vám vydrží i několik týdnů. Slaďoučká a hutná, ale zdravá pochoutka je určitě lepší než sladkosti z obchodu!

marocké sellou

Opět budu ráda, pokud mi dáte vědět, jak vaše příprava, tentokrát “nepečení” dopadlo! Tímto také náš gastronomický speciál končí. Snad vás obohatil a zůstanete mi věrní i v dalším speciálu, jenž se bude týkat marocké kultury a jazyka. Bisláma!

Advertisement