2. Jak jsem se zamilovala – do riádů a dárů

Riády nebyly láskou na první pohled, právě naopak! Když jsem v roce 2012 poprvé navštívila Maroko, pár dnů předtím, než za mnou přijela skupinka, již jsem měla provázet, o riádech jsem toho moc nevěděla. Ale brzy jsem se dozvěděla! Ve Fezu jsem se totiž ubytovala v jedném z nich. Byl to tedy spíš dár než riád a nutno říci, že v nižší cenové relaci. Když jsem vstupovala do fezské medíny bránou Bú Žalút, po levé straně jsem si všimla, že něco kopou. Nevěnovala jsem tomu pozornost. Po náročném dnu jehož cílem bylo alespoň trochu se vyznat ve fezské medíně, abych pak po ní mohla provést svou skupinu, jsem nakonec dorazila na ubytování. Ještě jsem si nějakou dobu přezerala fotky a mapy, když jsem se rozhodla dát si konečně sprchu a lehnout si. Pamatuji si, že bylo krátce před půlnocí. Otočím kohoutek, ale voda neteče. Říkám to tedy personálu a ejhle! Voda neteče, protože přes den spravovali městský vodovod (to bylo to kopání u brány) a doposud jí nespustili.

Nehodala jsem čekat … můj osobní komfort byl v té chvíli důležitější než zážitek z noclehu v riádu a proto jsem si na internetu velmi rychle našla alternativu – hotel v novém Fezu. Hned jsem se proto s riádem rozloučila a za pár minut mne už taxík vezl do obyčejného, ale komfortního hotýlku, kde voda tekla. Když jsem pak o pár dnů vzala skupinku do fezské medíny, vyprávěla jsem jim mimo jiné o špatných podmínkách v ní, například o nejistotě, že se v riádu umyjete. Byla jsem si jistá, že s ubytováním v medíně jsou jenom problémy a že to jistí právě hotely v moderních čtvrtích. Ale pak jsme přijeli do Marrákeše, kde bylo opět domluveno ubytování v medíně, poblíž slavného náměstí. Šlo o příjemný rodinný dár, s tekoucí vodou (!), jemnou výzdobou a klidnou terasou, kde jsme si každé ráno užili snídani. Slovy, něco úplně jiného, naprosto odlišný zážitek od toho prvního. Rozhodla jsem se tak dát riádům šanci.

O rok později jsem v zimě přijela do Fezu za studiem arabštiny. Samotná výuka probíhala v riádu v dolní části medíny, a já jsem najednou měla možnost denně prožívat jeho atmosféru. Odpoledne a večery jsem trávila v kavárně Clock, jež také sídlí v riádu, s několika poschodími, příjemným balkonem a okouzlující atmosferou. Na těch starých domech něco nakonec bude, řekla jsem si a otevřela booking, abych se na některé podívala … tím začal můj “riad hopping” – odstěhovala jsem se z hotelu, kde jsem bydlela, a každou noc jsem po zbytek pobytu strávila v jiném riádu. Zažila jsem jich tak víc, než desítku. Některé byly pohodlnější, s topením, v jiných byla zima. Některé byly opravené s důrazem na zachování tradiční architektury, jiné spíše renovované v modernějším stylu. Téměř každé ráno mi ale nabídli snídaní na terase.

Nikdy nezapomenu na dva zážitky s riády: jeden byl hned u kavárny Clock a byl na prodej. “Jak se tam vchází?” zeptala jsem se jednoho číšníka, který mne do domu dovedl. Majitelkou byla postarší marocká dáma, která dům koupila, opravila a spravovala jako penzion. A já, aniž bych měla na účtu požadovanou částku, jsem ve snaze vidět další riád, předstírala zájem ho koupit. Paní mi ukázala všechny pokoje, ale nejvíce se mi líbilo právě jeho nádvoří. Samozřejmě, riád jsem nakonec nekoupila a byla jsem ráda, že si později svého kupce našel. Ale tady se zrodila touha takový riád jednou vést, jež se mi o další rok i splnila.

Další riád – a nejhezčí který jsem kdy viděla, se nacházel několik kroků od hlavní mešity. Doporučili mi ho v kavárně Clock s tím, že jde o nejlepší pokud o opravu v původním stylu fezských rezidencí. A byla to pravda – jeho noví majitelé byli architekti a na renovaci si opravdu dali záležet. Objednala jsem si tedy jednu noc u nich. Byl opravdu krásný, cemuž odpovídala i jeho vyšší cena, ale byly to dobře investovány peníze. Majitel domu uspořádal večer prohlídku celého riádu i s terasou a zanítěně vyprávěl o dlouhé cestě od chvíle, kdy ho koupili, až po otevření. O tom, jak musel najmout 200 oslů, kteří vynosili úzkou uličkou kamení a stavební materiál po zbourání nevyhovujících zdí. A jak ti samí oslové pak do domu navozili nový stavební materiál včetně cedrového dřeva, keramických obkladů, ale v neposlední řadě i nábytek a další vybavení. Když jsem pak s čajem seděla na zemi na nádvoří a dívala se na vysoké sloupy s cedrovým zakončením, vzpoměla jsem si na své dětství a přírodu doma, na lesy a jejich vůni. Nějak se mi to spojilo. Tento krásný riád ve mne evokoval ty nejlepší vzpomínky na doby dávno v mé osobní minulosti. Dodnes ten pocit nedokážu adekvátně popsat.

Tento riád se mi stal osudným. O několik dnů jsem potkala recepčního z riádu s majitelem jiného domu. Ten mne hned pozval na návštěvu. Krásný dům, také nedaleko hlavní mešity, kdysi patřil obchodníkům. Ještě bylo vidět malby na dřevěném stropu. Opět nádhera. Majitel domu ale bydlel v cizině a potřeboval, aby dům někdo hlídal. Něbyl totiž v turistické čtvrti a hrozilo, že jako prázdný by ho velmi rychle někdo vykradl. Tento dům se pak na několik let stal mým domovem.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s