Fes

Věřili byste, že může mít nějaké město až 9 400 ulic? Nemluvíme o Pekingu ani o New Yorku, ale právě o starém marockém Fesu. Jeho úzké uličky označované jako zanqa vám můžou pořádně poplést hlavu! Kolik času byste museli strávit, abyste našli všech 185 mešit, které se tady nachází? A je vůbec možné, aby 10 572 budov města mělo historickou a uměleckou hodnotu?

Město umění, kultury a víry

IMG_1305

Nelze navštívit starý Fes a nezastavit se u jeho ikony – Kairuánské mešity. Je tak stará, že předčí založení Starého města pražského, křižácké výpravy a dokonce i založení nejstarších univerzit v Evropě. Tato instituce, která ve svých útrobách vychovala nejednoho učence a vědce, zůstává důležitým pojmem v životě města Fes.

Vzdělání a věda se přestěhovali mimo nádvoří své původní budovy, která sama byla několikrát přestavěna. Dnes je možné pouze nahlédnout přes jedny z otevřených vrat do jejího vnitra, které jsou dodnes svědkem pěti hlavních denních islámských modliteb.

Hledáte ve městě mladší sestru Kairuánské mešity, pojmenované podle svých obyvatel – přistěhovalců z Tuniska? Musíte se vydat na východ, do čtvrti, jíž je dominantou o 100 let mladší, Andaluská mešita. Je nádherně bílá, majestátná a nemuslimům zcela nepřístupná. Daleko lépe návštěvníci pochodí v náboženských institucích zvaných medersy neboli koránské školy.

Ty pochází zejména z doby vlády Marínovců a jenom v posledních 30 letech ztratily svůj původní význam poskytování náboženského vzdělání. Dnes jsou tak oázou klidu a architektonické krásy. Vévodí jim medresa Bou Inania, a to jak uměleckým propracováním, tak důležitostí jejího postavení na poli vzdělání, protože se může pochlubit nejenom tím, že se v určitých dobách pokládala za hlavní feskou mešitu, ale také působením učitele Ibn Khalduna.

Šperkem nebo přímo drahokamem lze nazvat její mladší sestru, medresu Attarín, jejíž kaligrafické a mozaikové zdobení nemá ani v samotném Fesu obdoby.

Tradiční dželláby všech barev

IMG_3473

Dost bylo vzdělání a jde se nakupovat! K tomu určené fondoky a karavanseráje se nachází v blízkosti hlavních ulic mediny a dodnes jsou plné tradičního i moderního zboží. Hlavním centrem nákupů je kaisaria, kde se dodnes prodávají velmi kvalitní, tradiční papuče babušky, ve Fesu zejména ve žlutém provedení.

Dámské dželláby a pánské kaftany naleznete na každém rohu, a to ve všech barvách. Kaisaria není typickým turistickým místem a tudíž je mnohem zajímavější než přilehlé ulice. Její zboží je měřítkem kvality a nakupuje se tady dobře i výhodně.

Sedmdesát fontán Fesu

IMG_3346

Když vyschne v krku, místní obyvatelé se zamíří osvěžit k jedné ze sedmdesáti fontán. Ta nejkrásnější se nachází na náměstí Nejjarine, hned vedle bývalého funduku se dřevem. Pozor, ne všechny takové fontány mají kohoutky, protože mozaikou krásně zdobená zeď domu může sloužit i jako jakási svatyňka, kde si má kolemjdoucí připomenout vládce Idríse II., dnes jednoho z místních svatých.

Ještě lépe ale udělá, když se půjde pomodlit přímo do jeho svatyně, ukryté v útrobách starého města.

Koželužny a babušky 

IMG_0362

Co nelze ještě ve Fesu opomenout? Především jeho střechy, ze kterých je výhled na protější budovy, minarety a kolem se rozpínající kopce. Někdy se ale výhled otevře na místa plná zápachu z rozkládajících se holubích výkalů a ze zvířat čerstvě stažených z kůží. Právě se díváte na koželužny, specialitu města Fes.

Kůže telecí, hovězí i ovčí, které jsou tak nezbytné pro vytvoření kvalitních babušek, se tady opracovávají už po staletí tradičně. Chemikálie na jejich činění obsahují již výše zmíněný holubí trus a jejich barvení se provádí v kádích ručně, za pomoci přírodních barviv. Žlutá kabelka je tedy žlutou díky kurkumě a modré kozačky jsou zase modré díky indigu.

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: