Maroko

Maroko – co je to vlastně za zemí? 

Tato pro Čechy dosud spíš nepoznaná země je jedním velkým překvapením! Jejím největším lákadlem je přitom její rozmanitost, jakou byste určitě nečekali. 

Maroko je zemí na severu Afriky, kterou ovlivnilo mnoho kultur a etnických skupin:hudebně nadaní černí Afričané, veselí Berbeři v barevných oděvech, orientální Arabové se svým smyslem pro poezii a literaturu. A k tomu také Andaluzané a jejich nadání pro řemeslné zpracování dřeva, kovu a štuky. Zdá se vám toho už dost? Nesmíme ještě zapomenout na Židy, kteří po staletí pro všechny vyráběli stříbrné šperky a zastupovali Maroko jako diplomaté.

Etnickou rozmanitost, díky které v různých regionech Maroka uvidíte rozdílnou architekturu, způsob odívání a nabídku jídel, není to jediné, díky čemu je Maroko tak barevnou a zajímavou zemí. Je to právě krajina, která se od severu na jih několikrát změní a nabídne tak svým návštěvníkům tolik aktivit, že jim na ně týden nebude stačit ani náhodou.

Pokud máte rádi zeleň …

IMG_1064

Sever Maroka je hornatý a zalesněný. Pohoří Ríf je dosud turisty málo prozkoumanou oblastí, a proto nabízí nekonečné možnosti treků v paněnské přírodě. Vodopády a dramatická krajina, kde žije v malých vesničkách jen zlomek obyvatel Maroka, je oázou oddychu a klidu. Výbornou vysokohorskou turistiku si můžete také vychutnat ve Vysokém Atlasu jižně od Marrákeše, kde se nachází nejvyšší hora Severní Afriky – Jebel Toubkal se svými 4167 metry.

Země umění a kultury

IMG_0226

Města jako Fes, Rabat nebo Marrákeš vás překvapí svou propracovanou architekturou, bezpočtem hudebních stylů a kavárnami, kam chodí nad výbornou kávou nos-nos a sladkým pečivem o životě a společnosti diskutovat marocká elita. Ve starých medínach se zastavil čas a pro nasátí atmosféry stojí za to zastavit se na pár dnů také.

Pokud přijedete v době festivalů, zažijete navíc i skvělou hudbu a přátelskou mezinárodní atmosferu. Třeba takový Feský festival duchovní hudby, který se pořádá v červnu, je známý po celém světě. Navíc jsou pro koncerty vyhrazené prostory historických feských domů, které mají nádherné interiéry.

Krása a nekonečnost Saharské pouště

DSC04603

Ať už je to procházka po dunách, projížďka na velbloudu u západu slunce, nebo zběsilá jízda v džípech, marocká Sahara vás zcela jistě svou drsnou krásou okouzlí. Dva hlavní ergy (duny) v Maroku – erg Šigaga a erd Šebbí na samotném jihu země určitě nemiňte – přibalte si hodně vody, pokrývku hlavy a brýle.

Počítejte s vysokými teplotami přes den, ale navečer se příjemně ochladí. Návštěvu dun můžete spojit s prohlídkou oáz – zelených pásů vegetace, které se klikatí pouští. Na podzim tady můžete ochutnat ty nejlepší datle na světě!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: