TEREZA – CK ZAŽÍT MAROKO

S Terkou, ktorá založila pred niekoľkými rokmi cestovnú kanceláriu Zažít Maroko, sa poznám cez sociálne siete. Jej stránky napovedajú, že má k Maroku veľmi vrúci vzťah a neustále sa do Maroka vracia so skupinami cestovateľov.

Jej cesta k otvoreniu cestovnej kancelárie so zameraním na Maroko trvala niekoľko rokov. Nielen, že sa Terka vydala do Maroka opakovane, ale tiež pôsobila vo Feze ako učiteľka nemčiny. Vtedy si zažila Maroko doslova “na vlastnej koži”. O tom, ako to všetko začalo, sa dozviete priamo z jej slov v nasledujúcom rozhovore:

Terko, čím Tě Maroko okouzlilo, že ses rozhodla takhle opakovaně vracet do země jako průvodkyně?

Poprvé jsem byla v Maroku před 7 lety, a popravdě, moc mě neokouzlilo. Jediné, co mě chytlo za srdce byl Vysoký Atlas. Kvůli tomu jsem se tam pak ještě několikrát vrátila. Poté jsem v roce 2017 dostala nápad vyrazit do světa jako učitelka němčiny. Chtěla jsem jet do Mexika anebo jižní Ameriky. Ve chvíli, když už jsem měla domluvené, že pojedu do Mexika, se ke mne dostal rozhovor s paní Olgou Lamrani (paní Lamrani má jazykovou školu na výuku němčiny) z Fezu. Tak krásně psala o marocké kultuře a studentech, že mě to začalo hlodat a pomyslela jsem si, jestli bych se přeci jen nechtěla o Maroku dozvědět něco víc. Tak jsem jí napsala a místo do Mexika jsem odjela do Maroka.

Tereza Huclová z CK Zažít Maroko

Během tohoto pobytu jsem víc začala chápat, o čem Maroko je, hodně jsem cestovala, a přišlo mi, že turisté vůbec nevidí opravdové Maroko, všichni projíždí jednu a tu samou trasu na Saharu, takže nuda…Měla jsem dobrého kamaráda v Atlasu, a ten, když jsem u něj jednou byla, navrhnul, že bychom mohli spolu založit agenturu. Tento nápad se mi líbil. Já jsem v té době již přemýšlela o tom, že se odstěhuji do Marrákeše jelikož odtamtud je to blíž do mých oblíbených hor … Za nějakou dobu jsem se tam opravdu odstěhovala a s kamarádem jsme začali zakládat cestovní agenturu.

Ze začátku jsem nevěděla co od toho čekat, ale postupně jsme ladili naše představy, lidi s námi začali jezdit a bavilo mě to čím dál víc, takže na Mexiko už nikdy nedošlo.

Na svých stránkách píšeš, že Maroko je třeba zažít. Jak to lze udělat, zažít to autentické Maroko?

Když vytvářím nové programy, vycházím primárně z toho, proč jsem si Maroko zamilovala já. To znamená, žádné restaurace u silnice, jídlo máme často domluvené v různých rodinách, bydlíme v hotelích, jejichž majitelé nás dobře znají a berou trochu jako rodinu, když můžeme odbočit z hlavní silnice, tak odbočíme a vybíráme si místa, kam jiné cestovky nejezdí. Hlavně si ale vybírám průvodce, které to s náma baví, takže to dávají našim klientům najevo, vezmou je spontánně k sobě domů a tak dále.

Své zájezdy zaměřuješ, především na hory, na Vysoký Atlas, je tomu tak a proč? Proč ne města a medíny, například?

Ono to tak vlastně není. Sice jsme v Marrákeši původně začali jako treková agentura, ale pak jsme začali organizovat komplexní cesty, včetně měst a medín. Co se pak týče české cestovky Zažít Maroko, ta je v tomto ohledu naprosto univerzální a většina klientů s námi navštíví takový marocký mix – poušt, hory, města i moře. Ve městech v takovém případě trávíme dost času, navštěvujeme především Marrákeš, ale také Fez, Essaouiru nebo Tetuán, podle preference klientů. Nicméně vždycky zařazuji do programu něco z hor, v horských vesničkách je unikátní atmosféra, kterou jinak nelze zažít, no, kde jinde si lidi vyzkouší péct chleba v peci? Navíc, Maroko na jih od Marrákeše má prostě exotickou atmosféru, a to nejenom hory, ale i poušť má obrovskou přitažlivost. Já jsem do pouště nikdy jet nechtěla a nakonec jsem si ji musela zamilovat:).

Klienti CK Zažít Maroko u Ait Benhaddou v jižním Maroku

Podívejme se nyní na jeden z tvých oblíbených zájezdů – Velký relax v přírodě jižního Maroka. Můžeš nám říct něco víc o tomto zájezdu, co na něm cestovatele čeká?

Tento zájezd se zaměřuje na aktivnější turisty, kteří chtějí poznat něco speciálního, rádi se také trochu projdou po svých, ale zroveň si chtějí na dovolené odpočinout. Takže je to mix, kdy za relativně krátkou dobu člověk pozná 2 velmi málo navštěvovaná přitom krásná pohoří Antiatlas a Jebel Saghro, zažije romantiku na Sahaře a pak zrelaxuje na opuštěných plážích v Mirleftu.

Zájezd jsme původně plánovali na leden 2021, měl to být takový únik z covidové reality. Nakonec se nemohl zrealizovat, takže doufám, že to bude možné v listopadu/ prosinci, což jsou ideální měsíce, kdy je v Čechách již nepříznivé počasí zatímco v jižním Maroku je krásně!

S čím přicházejí čeští cestovatelé do Maroka, jaké mají o Maroku představy? Na druhou stranu, s jakými dojmy odjíždí? Liší se to hodně? Překvapí Maroko českého cestovatele pokud ho “zažije”?

Ano, liší se to opravdu hodně a ty jejich dojmy na konci cesty mě občas vysloveně dojímají, asi i to je jeden z důvodů, proč se i teď snažíme cestovku za každou cenu udržet.

Klienti většinou mají představu co od Maroka očekávat, dostávají od nás dost podrobný “manuál”, děláme schůzky před cestou apod, takže při příjezdu vědí, že není třeba se obávat jíst, nebo si čistit zuby kohoutkovou vodou:-)). Ale takovou tu vřelou marockou atmosféru, marocký humor zažijí až tam, je vidět, že to na ně blahodárně působí a často odjíždějí s tím, že se do Maroka určitě ještě někdy vrátí.

Myslím, že jedna z hlavních přidaných hodnot, kterou pro klienty máme, je, že když do Maroka jedou, čeká tam na ně “velká rodina”, která se na jejich příjezd těší a dává jim to najevo. Když jede člověk na vlastní pěst, tyto konexe mu chybí a může se pak ocitnout v nepříjemných situacích, takže si o Maroku podle toho dělá představu. Alespoň tak to na mě občas působilo, když jsem v letadle občas poslouchala, co si vypráví turisté vracející se z Maroka zpět.

Pokud sestavuješ pro klienty zájezd na míru, pravděpodobně tam asi nebudou místa, která nejsou “notoricky známá”, jelikož vychází z toho, co si běžně přečtou v průvodcích a na internetu. Jaká místa chtějí čeští cestovatelé nejčastěji vidět? Co je takovým hlavním lákadlem v představách lidí, co Maroko ještě neznají?

U zájezdů na míru hodně záleží, k čemu mají klienti blízko a taky ve kterou chtějí cestovat roční dobu. Řada lidí chce jednoznačně cestovat na Saharu, chtějí vidět Marrakech. Ale i tato, řekněme notoricky známá místa se dají pojmout zajímavě. Třeba cestou na Saharu vynechat údolí Dadés a místo to navštítvit kasby v údolí růží.V Marrakechi lze třeba zařadit gastro worshop a naučit se připravovat pravý marocký tadžín.

Lidé, kteří rádi trekují, chtějí samozřejmě vystoupat na nejvyšší horu Severní Afriky – DžebelToubkal. My se ale snažíme ten výstup vždycky pojmout minimálně na 3 dny tak, aby cestovatelé navštívíli i nějaké neturistické údolí. Občas chce někdo opravdu utéct z civilizace a to pak často míříme do Středního Atlasu, Tamdy, nebo do “Veselého údolí” Ait Bougmez.

Oddych během treku v horách

Maroko nabízí opravdu barevná místa, originální gastronomii, autentické zážitky. Ty ses zmínila několikrát o lidech a tom, jak na cestovatele s Tebou čeká velká rodina. Jací jsou Maročané a co se od nich můžeme naučit my, lidé z Evropy, zejména pokud mluvíme o těch Maročanech, kteří žijí jednoduchým životem v horách a vesničkách?

V životě nejde vždy všechno tak, jak bychom si přáli, a to i když se snažíme sebevíc. Jelikož v Maroku není život snadný, Maročané se často musí sklonit před osudem a připustit, že ne všechno bude v jejich životě tak, jak si to vysnili. Největší lekce pro mě osobně bylo naučit se věci přijímat s pokorou, jak to dělají Maročané. Kromě toho mě fascinuje, že Maročané si jsou schopni navzájem různé křivdy odpouštět mnohem rychleji a snáze, než my tady v Evropě. To je něco, čímž se podle mě můžeme inspirovat. Rovněž se mi líbí, jací Maročané jsou, podle mě mají fakt dobrý smysl pro humor, který mi je blízký, takže se mezi nimi dobře cítím.

Myslím si, že hlavně teď v období kdy vstupujeme do post-covidu, bude taková terapie “Marokem” pro nás důležitá. Máš pro tuto dobu nějakou novinku?

Jakmile to jen půjde, vyrážíme do Maroka! Teď na léto jsou předběžně nahlášené nějaké skupinky do hor zatímco na podzim už snad zase bude nejoblíbenější cesta To nejlepší z Maroka.

Naší novinkou ale je i to, že kromě lidí do Maroka bychom chtěli začít vozit i věci z Maroka. Pomalu tedy rozjíždíme malý e-shop. Je to taky reakce na to, že mě bývalí klienti stále “bombardovali” žádostmi, co jim mám dovézt, takže teď to bude pěkně zorganizované na e-shopu, s pracovním názvem Barvy Maroka. Samozřejmě nejvíce láká arganový olej, který sama používám a mám ho hodně ráda. V kurzu jsou rovněž tadžíny, ale také koření, čajové konvičky a kožené produkty.

Barvy, chutě a vůně Maroka

Přeju, aby se novému e-shopu dařilo! Co můžeš doporučit svým klientům, kteří si chtějí z Maroka odvézt jeho skvělou atmosféru? Co osobně si vozíš domů Ty?

Já osobně miluji čaj z verbeny, ten si vařím každý den! Ale cestovatelům do Maroka bych doporučila malou konvičku na čaj a malou barevnou svítilnu. Pak to u nich bude marocky vonět i marocky zářit:).

Terko, děkuji moc za to, že ses se čtenáři našeho blogu podělila o svůj pohled na Maroko! Přeji Tobě i CK Zažít Maroko hodně úspěchů!

Advertisement
%d bloggers like this: