Zaujímaví ľudia

Tiež máte okolo seba ľudí, ktorí vás motivujú a inšpirujú? Ja som ich vďaka živote v Maroku stretla už dosť, a to nie len tých, ktorí podobne ako ja, žijú v tejto krajine alebo s ňou majú niečo spoločné. Sú to i ďalší, žijúci v rôznych krajinách sveta a zaoberajúci sa celou škálou aktivít. Na tejte stránke by som vám rada niektorých predstavila!

Vášeň pre Maroko

Samozrejme, že ako prvých (alebo skôr prvé) by som vám chcela predstaviť dve dámy, ktoré milujú Maroko. Síce v súčasnosti v Maroku nežijú, ale do krajiny sa pravidelne vracajú a ich projekty sú dôkazom ich vášne pre túto úžasnú krajinu.

Ako prvú som si zvolila Terezu Huclovú a jej projekt, ktorý sa na Maroko viaže – je to CK Zažít Maroko, ktorú Terka založila po niekoľkých rokoch svojho pobytu v Maroku. Môj rozhovor s Terkou o Maroku, jej cestách a hlavne jej vášni pre južné Maroko si môžete prečítať tu.

Druhou zaujímavou osobnosťou je Veronika Cierniková, ktorá sa zamilovala do marockých tradičných výrobkov, a to až natoľko, že si otvorila e-shop, kde ich ponúka pre záujemcov na Slovensku (a nielen tam). Tento rozhovor je venovaný jej Zahora Project a rozprávaniu o tom, ako vníma Maroko a jeho krásu práve ona.

Ako žijú Češi a Slováci v zahraničí

V období Covidu-19 sedíme pred počítačom, čo mnohí využili k networkingu, streamovaniu diskusií a rozhovorov. Niektorí si vytvorili dokonca seriály a ja som vďačná tým, ktorí ma do svojho portfolia zahrnuli. Dva projekty, na ktoré by som chcela upozorniť aspoň linkom, sú Češi v cizinľ od Pavly Smetanovej a Inšpiratívne ženy Very Adel.

Spisovateľka a publicistka Pavla Smetanová žije už dlho na gréckom Korfu a ja som sa s ňou spoznala v roku 2020. Na jej stránkach Ostrovanka bloguje nájdete úctyhodný počet rozhovorov s Čechmi (ale aj Slovákmi) v cudzine. Aj keď to nie je čisto ženská záležitosť, v jej rozhovoroch prevládajú práve ženy. Unikátom je to, že Pavla dokázala “vypátrať” Češky a Slovenky v naozaj zaujímavých krajinách, ako je napríklad Tanzánia, Togo, Gruzínsko, Kambodža či Madagaskar! Rozhovory prinášajú unikátne výpovede o živote stredoeurópana v často diametrálne odlišných podmienkach a kultúrach, než je tá naša a ja sa každý pondelok teším na nový rozhovor!

Projekt Very Adel sa nazýva Inšpiratívne ženy, z čoho je jasné, že ide o čisto ženskú záležitosť! Na rozdiel od Pavly má Vera svoje rozhovory formou streamu na facebooku, a to každú nedeľu. Aj keď projekt Inšpiratívne ženy nie je len o ženách, ktoré sa ocitli v moslimskom svete, verím, že by ste si, podobne ako ja, so záujmom vypočuli napríklad to, ako sa žije Slovenke v Saúdskej Arábii!

Vera ma do svojho streamu pozvala hned na začiatku projektu, a ja som si to nesmierne užila! Keďže Vera Adel sama žije v Egypte, ale má skúsenosti tiež so životom v Maroku (a miluje Marrákeš!) a s Nemeckom, veľmi dobre sama vie, čo znamená žiť v inej kultúre a mentalite, a to hlavne v arabskej, čím sme si dosť blízke. Vera sa okrem iného venuje poradenstvu (v rámci svojej firmy Red Sea Consult), ktoré je zamerané na život a podnikanie v Egypte, v rámci ktorého pomáha ženám s egyptskými partnermi v otázkach vzťahov, svadieb a rozvodov.

Advertisement
%d bloggers like this: